Aktualności

Rozwijamy się nieustannie
18.10.2016

We wrześniu nasza kadra pracownicza działu handlowego i biura obsługi klienta wzięła udział w szkoleniu, zorganizowanym przez Centrum Rozwoju Profesjonalny Tutoring, które przeprowadził Pan Piotr Jankowski. Podczas szkolenia zorganizowany został catering przez Szefa Kuchni Andrzeja Lubańskiego, a asystowała mu Pani Karolina.

W trakcje szkolenia pracowników, mogliśmy gościć znakomitego Szefa Kuchni, Pana Andrzeja Lubańskiego, który przygotował nam dania przy użyciu produktów naszej firmy. Menu obejmowało trzydaniowy posiłek, w który danie główne było podzielone na danie mięsne/danie rybne.

Pierwszego dnia podane zostały:
Pierwsze danie – zupa krem z pomidorów z bazylią i pierożkami ravioli ze szpinakiem i ricottą;
Danie główne – polędwiczka wieprzowa sous vide z warzywami ogrodowymi i kaszotto z pęczaku wraz z sosem grzybowym / łosoś pieczony z pieprzem cytrynowym oraz z ryżem jaśminowym i warzywami ogrodowymi, z sosem z podgrzybków;
Deser – ciasto czekoladowe.

Drugiego dnia mogliśmy zasmakować:
Pierwsze danie – krem z palonego kalafiora i pietruszki z selerem naciowym, z prażonym słonecznikiem i kolendrą;
Danie główne: halibut smażony i zapiekany z kruszonką ziołową, podany z buraczkami i jabłkiem, ziemniak pieczony z tymiankiem i czosnkiem / pierś z kurczaka Supreme (tzn z pierwszą częścią skrzydła i chrupiącą skórką ) faszerowana suszonym pomidorem z grillowanymi warzywami w pomidorze z fetą i do tego kasza kus kus z limetą, miętą i papryką. Sos winno maślany do obu dań;
Deser – ciasto marchewkowe z czekoladą, udekorowane kwiatem i miętą.

Szkolenie upłynęło bardzo efektywnie. Rozwój jest dla nas bardzo ważnym aspektem.

Z poważaniem

Zespół LiluFruits

Nowa siedziba. Nowe możliwości.
18.11.2014

W związku z rozwojem firmy, jest nam niezmiernie miło poinformować Państwa, iż spółka Lilu Fruits w pełni rozgościła się w nowej siedzibie przy ul. Reja 3 w Gdańsku. Zmiana pokierowana jest przede wszystkim chęcią ciągłego podnoszenia jakości naszych usług oraz produktów.

Dzięki nowemu obiektowi, co dzień będziemy zwiększać możliwości oferowanego asortymentu. Jesteśmy przekonani, iż ta zmiana usprawni a przede wszystkim polepszy naszą dotychczasową współpracę.

mapka
Potwierdzenie najwyższej jakości
06.08.2014

Uzyskaliśmy od naszych kontrahentów własnoręcznie, podpisaną Gwarancję Jakości jaj i pomidorów. Gwarancja potwierdza najwyższą jakość dostarczanych przez nas produktów. Przedstawiciele handlowi, uzyskaną gwarancję będą dodawać do ofert firmowych podczas spotkań z naszymi Klientami.

Podnoszenie jakości naszych dostaw oraz spełnianie oczekiwań naszych Klientów stanowi dla nas dużą satysfakcję i ciągłe wyzwanie.

GW.JAK
Obieralnia już otwarta
10.07.2014

Od ponad trzech miesięcy w oddziale w Olsztynie działa nowa maszyna służąca do obierania warzyw i owoców. Dzięki naszej maszynie, dostarczamy dla branży HoReCa gotowe produkty do spożycia. Nasi Klienci, mogą zaoszczędzić swój czas pracy o ponad połowę. Kupując produkty obrane uniknąć można odpadów, a co za tym idzie zmniejszone zostają wymagania sanepidu odnośnie obiektu gastronomicznego. Owoce i warzywa obrane odpowiednio zapakowane zachowują dłużej świeżość. Wszystkie te zalety przekładają się na łatwą do przeliczenia optymalizację food costu.

Z nami zyskują Państwo na czasie, którego tak często nam brakuje, szczególnie w okresie wzmożonego, wakacyjnego ruchu. Zachęcamy do kupowania naszych produktów obranych.

Plantacja truskawek
08.07.2014

Od połowy czerwca firma Lilu Fruits wprowadziła do oferty dla branży HoReCa nową, włoską odmianę truskawek deserowych Linosa. Jest to odmiana powtarzająca się tzn. plonująca 2-3 krotnie w okresie od czerwca do października. Owoce pochodzą z plantacji, usytuowanej niedaleko Braniewa.

Produkcja w nowoczesnych tunelach foliowych (tzw. haygrove ) o powierzchni 40 arów, jest tzw. hodowlą na stołach uprawnych z kropelkowym systemem nawadniana. Metoda ta polega na optymalnym dostarczeniu wody i pożywki do każdej z roślin osobno. Truskawki od znanych, tradycyjnych truskawek gruntowych, różnią się wielkością i smakiem.
W smaku są słodsze, zbliżony do smaku poziomek. Owoce są większe, podłużne o jaśniejszej barwie. Firma w planach na przyszły rok, ma powiększenie oferty o maliny i jeżyny, a w kolejnych sezonach także borówki amerykańskiej.